wtorek, 17 stycznia 2012

List do posła Gowina - ciąg dalszy

Jakże dobre skutki dało prawo o częściowej ochronie dzieci poczętych z 1993 r. (ile więcej ludzi dzięki tej ustawie uznaje, że aborcja nie powinna być w prawie dopuszczalna).
A teraz w sprawie poparcia partii opowiadajacej się za ochroną życia.
Nie robił Pan badania  w całej Polsce, czy większość księży opowiadała sie za PiS-em. Co najwazniejsze, za stanowisko Koscioła w Polsce można uznać to, za czym  opowie sie Konferencja Episkopatu Polski, a ta w komunikacie z 15. VIII.2011 r. podała tylko zasady moralne  jakimi powinni kierowac się wyborcy, zwłaszcza katolicy. Ponadto w dokumencie Stolicy Apostolskiej: Kompendium Społecznej Nauki Koscioła, wyd. w Watykanie 2004 r. poleconym przez samego Jana Pawła II  ( o czym we wstępie do tej książki pisze kardynał  Sekretarz Stanu  A. Sodano)  jest napisane z powołaniem się na Octogesima adveniens Pawła VI, ze katolik nie może popierać  nie tylko osób, ale i tych partii, ktorych programy są sprzeczxne z nauczaniem Kościoła, a ocena tego ma być nie tylko indywidualną oceną, ale także opierać się na ocenie całej społeczności chrześcijańskiej (wypisy m.in. z tego dokumentu wysyłam Panu Posłowi). tymczasem, jak odpowiedział przedstawiciel PO na ankietę w Gościu Niedzielnym  z 2. X. 2011 r. na pytanie: jaki jest program PO w sprawach moralnych, przedstawiciel PO oswiadczył, że ta partia jest za utrzymanierm obecnej ochrony prawnej  dzieci poczętych (czyli za mozliwością zabijania w trzech wypadkach); za in vitro (co też łączy się z zabijaniem, zamrazaniem); "za ochroną prawną osób, które z różnych niezależnych  powodów mają inne preferencje" co jak wyjaśnia  Gość Niedzielny, oznacza legalizację związków homoseksualnych (s.36), co jest sprzeczne z prawem naturalnym. Czy więc i teraz Pan Poseł dziwi się , że niektorzy księża  nie popierali posłów z PO, choć opowiadali się za pełną ochroną życia? Zgodny też program ze Społeczną nauką Kościoła w tych sprawach miały  też partie PJN i Prawia Rzeczpospolitej Marka Jurka, ale większość  katolikow na nich nie głosowała  po pierwsze: aby ich głos nie był stracony; po drugie: żeby nie rozbijać  głosów tych co się opowiadają za Społeczną nauką Kościoła, aby łatwiej  mogli mieć pierwsze miejsce i rządzić zgodnie z tą nauką.
W tymże dokumencie Stolicy Apostolskiej jest stwierdzone, że Społeczna nauka Koscioła  ma być interpretowana  przez Urząd Nauczycielski Koscioła - papieża i biskupów i że jest obowiązek w sumieniu ich naukę przyjmować, jako część nauczania moralnego. Jakie to przykre, że niektórzy  z inteligencji z Krakowa, którzy osobiście znali papieża, a może z nim współpracowali, chwalili go, a jednak czasem zaprzeczali jego nauce w sprawie prawnej ochrony życia dzieci poczętych - choćby Józefa Hennelowa.
Mam więc nadzieję,że Pan Poseł przyjmie  Społeczną naukę Kościoła, tak jak ją głoszą  biskupi polscy, że Pan  do tego przekona swoją partię, a jeśli to sie Panu nie uda, postąpi Pan tak  jak to wskazuje dokument Kościoła, który Panu przesyłam, bo zbawienie jest najważniejszeze.
Życzę Panu Posłowi by mu Bóg błogosławił w trosce o dobro Ojczyzny.
Z uszanowaniem pozostaje ks. Stanisław (tu podano dokładny adres).
                                                                   Dokumenty Koscioła
                                   Sobór Watykański II. - Konstytucja duszpasterska o Kosciele
Nr 75. Niech więc wszyscy obywatele pamiętają o swoim prawie i obowiązku brania udziału w wolnych wyborach na pożytek dobra wspólnego.
Nr 76. Kościół winien mieć jednak zawsze i wszędzie prawdziwą swobodę w głoszeniu wiary, w uczeniu swojej nauki społecznej, w spełnianiu nieskrępowanie wśrod ludzi swego zadania, a także w wydawaniu oceny moralnej nawet w kwestiach dotyczących spraw politycznych, kiedy domagają się tego podstawowe prawa osoby lub zbawienie dusz, stosując wszystkie i wyłącznie te środki, które zgodne są z Ewangelią i dobrem  powszechnym według różnorodności czasu i warunków.
         
                           Obowiązek głoszenia Społecznej nauki Kościoła przez kapłanów w czasie Mszy św. wg "Kompendium Społecznej Nauki Koscioła" (Watykan 2004), poleconego przez bł. Jana Pawła II, jako głoszenie Ewangelii w swietle prawa naturalnego (jak mówi to Kompendium).

                                              Katechizm Kościoła Katolickiego
Nr 891. Gdy Kościół  przez swój najwyższy Urząd Nauczycielski  przedkłada  coś "do wierzenia jako objawione przez Boga" i jako nauczanie Chrystusa, "orzeczenia te należy przyjąć  posłuszeństwem  wiary" (Sobor Wat.II "Dei verbum' i " Lumen gentium" 25).
Nr 892. Nauczaniu zwyczajnemu wierni wierni powinni okazać "religijną uległość ducha", która różni sie od uległości wiary, a jednak jest jej przedłużeniem (tamże).

                                          Kompendium Społecznej Nauki Kościoła
Nr 74. Nauka społeczna znajduje swoje zasadnicze oparcie w biblijnym Objawieniu i Tradycji Kościoła.
Nr 75. Wiara i rozum  stanowią dwie drogi poznawcze społecznej nauki Kościoła.
Nr 79. Społeczna nauka jest doktryną Kościoła . Cała wspólnota Kościoła  - kaplani, zakonnicy i zakonnice oraz swieccy  - współpracuje w tworzeniu nauki społecznej, zgodnie ze zróżnicowaniem zadań, charyzmatów  i posług wewnątrz  Kościoła . Bogactwo  i różnorodność  wkładu  wyrażające  również  "nadprzyrodzony  zmysł wiary" ("Lumen gentium" 12) są przyjmowane, interpretowane  i ujednolicane przez Urząd Nauczycielski  Kościoła (Magisterium), ktory glosi społeczną naukę  jako doktrynę Koscioła. Urząd Nauczycielski lezy w kompetecji tych, którzy sa powołani do "munus docendi" czyli do posługiwania nauczania, w dziedzinie wiary i moralności na mocy autorytetu  otrzymanego od Chrystusa...Urząd ten tworzą papież oraz trwający z nim we wspólnocie biskupi  (KKK 2034).

                                           Katechizm Kościoła Katolickiego
Nr 1562. Zadanie posługi biskupiej  zostało przekazane prezbiterom w podporządkowanym stopniu, aby...byli współpracownikami  stanu biskupiego  w celu wypełnienia apostolskiego posłannictwa Chrystusa (Sobór Wat.II .-Presbiterorum ordinis 2)

                                     Kompendium Społecznej Nauki Kościoła
Nr 80. Doktryna społeczna, jako część nauczania moralnego Koscioła posiada te samą godność  i miarodajność, jaka przysługuje temu nauczaniu.  Jest ona prawowitą nauką, która domaga się przyjęcia i zachowywania przez wiernych (KKK 2037).
Nr 81. Nauka społeczna bierze na siebie obowiązek  głoszenia orędzia ale też i ukazywanie zła.
Nr 539. W Kosciele lokalnym pierwszym odpowiedzialnym za zaangażowanie duszpasterskie w ewangelizację zycia społecznego jest biskup, wspomagany przez kapłanów, zakonników, zakonnice i wiernych swieckich...poprzez  sprawowanie sakramentów, a zwłaszcza Eucharystii i Sakramentu Pojednania, kapłan pomaga wiernym przeżywać zaangażowanie społeczne jako owoc zbawczej tajemnicy.
Nr. 574. Rozróżnienie z jednej strony pomiędzy wymogami wiary a opcjami społeczno-politycznymi, z drugiej zaś pomiedzy wyborami dokonywanych przez poszczególnych chrześcijan i wyborami całej wspólnoty chrześcijańskiej  powoduje, że przynależność  czy poparcie  dla jakiejś partii czy bloku politycznego  uważane jest za decyzję osobistą uprawnioną przynajmniej  w odniesieniu do partii  czy stanowisk politycznych, ktore dają sie pogodzić z wiarą i wartosciami chrześcijanskimi (Paweł VI - Octogesima adveniens 50). Wybór partii, ugrupowania osób ktorym należy powierzyć sprawy publiczne, mimo, że dotyczy sumienia każdego z osobna, nie moze być wyborem  wyłącznie indywidualnym ...Do wspólnoty chrześcijańskiej nalezy  obiektywna analiza  sytuacji własnego kraju i wyjasnienie jej w swietle...Ewangelii, siegnięcie do zasad zawartych ...w nauczaniu społecznym Kościoła (tamże 4 ).
W żadnym wypadku "nikomu nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła  wyłacznie na rzecz własnego rozwiązania"(Sobór Wat.II , Konstytucja Gaudium et spes, 43). Wierni  powinni raczej starać się "w szczerej rozmowie oswiecać siebie  nawzajem , zachowując  wzajemną miłość  i troszczyć się przede wszystkim o dobro wspólne" (tamże).

                  Jan Paweł II - Przemowienie do II grupy Biskupów polskich 15.I.1993 r. w Watykanie.
Nr 7. Kościół nie jest partią polityczną i nie identyfikuje się zżadną partią polityczną....
Opcje polityczne katolików - trzeba to mocno podkreślić - winny być zgodne  z ewangelicznym systemem wartości. Wymaga to  nieraz bardzo wnikliwego  rozeznania. Społeczna doktryna Kościoła  może tutaj oddać wielkie usługi (  L` Osservatore Romano - wyd. polskie 1993 r. ).

                                             Katechizm Kościoła Katolickiego
Nr 837. " Do społecznosci Kościoła wcieleni sa w pełni ci, ktorzy mając Ducha Chrystusa, przyjmują całą jego strukturę i wszystkie ustanowione w nim środki zbawienia  oraz w jego widzialnym organiźmie pozostają  z Chrystusem, który rządzi nim przez papieża  i biskupów, złaczeni więzami wyznania wiary, sakramentow i koscielnego zwierzchnictwa  oraz komunii. Nie dostępuje jednak zbawienia, chociażby był wcielony do Koscioła, ten, kto nie trwając w miłosci, pozostaje  wprawdzie w łonie Kościoła <<ciałem>>, ale nie <<sercem>>" (Sobór Wat.II , Konstytucja Lumen gentium, 13).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz